31 Ekim 2017 Salı

Afgan Halısına Var Türk Halısına Yok Geçtiğimiz hafta Kabil’de Türk Hava Yolları ve Afganistan Halı Üreticileri Birliği tarafından imzalanan anlaşmaya göre Afgan Halıları yüzde 50’den fazla bir indirim ile THY tarafından taşınacak. Konu ile ilgili olarak bir açıklama da  İstanbul Halı İhracatçıları Birliği’nden (İHİB) geldi.  Türk Hava Yolları ( THY) böyle bir anlaşmayı keşke Türk halısı için yapsaydı diyen  İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur  Uysal, ” Afganistan ile yapılan anlaşmaya göre milli havayolumuz Afgan Halılarını  Dubai’ye 8 sentten ulaştırıyorken, Türk halısını kilogramı 2-3 dolardan  Dubai’ye ulaştırıyor. Türk Halısı markası hepimizin ortak mirasıdır. Hepimizin bu mirasa sahip çıkması gerekir. Sektörümüzde el halısının yerli imalatının yok olmaya doğru gittiği ve özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan’ın da yerli ve milli ekonomi vurgusu yaptığı bu dönemde bizlere verilmeyen desteğin Afgan halısına veriliyor olması bizleri fazlasıyla üzdü. 5 sene öncesine kadar ülkemize gelen zengin turistlerin alımlarıyla 1 milyar dolara yakın el halısı ihraç ederken, şu an bu rakamlar 200-300 milyon dolarlar seviyesine düşmüş durumda ve bu ihracatın neredeyse tamamına yakını uçak kargo yoluyla gitmektedir. Özellikle dünya ticareti şuan online ticarete doğru gidiyor. Türk halıcısı online ticaret ile ayakta duruyor. Online ticaretinde neredeyse tamamına yakını hava kargo ile gerçekleştiriliyor. Böyle bir destek sektörümüze de can suyu olmuş olurdu” diye söyledi. Kaynak:www.sondakika.com

Geçtiğimiz hafta Kabil’de Türk Hava Yolları ve Afganistan Halı Üreticileri Birliği tarafından imzalanan anlaşmaya göre Afgan Halıları yüzde 50’den fazla bir indirim ile THY tarafından taşınacak.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama da  İstanbul Halı İhracatçıları Birliği’nden (İHİB) geldi.  Türk Hava Yolları ( THY) böyle bir anlaşmayı keşke Türk halısı için yapsaydı diyen  İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur  Uysal, ” Afganistan ile yapılan anlaşmaya göre milli havayolumuz Afgan Halılarını  Dubai’ye 8 sentten ulaştırıyorken, Türk halısını kilogramı 2-3 dolardan  Dubai’ye ulaştırıyor.

Türk Halısı markası hepimizin ortak mirasıdır. Hepimizin bu mirasa sahip çıkması gerekir. Sektörümüzde el halısının yerli imalatının yok olmaya doğru gittiği ve özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan’ın da yerli ve milli ekonomi vurgusu yaptığı bu dönemde bizlere verilmeyen desteğin Afgan halısına veriliyor olması bizleri fazlasıyla üzdü. 5 sene öncesine kadar ülkemize gelen zengin turistlerin alımlarıyla 1 milyar dolara yakın el halısı ihraç ederken, şu an bu rakamlar 200-300 milyon dolarlar seviyesine düşmüş durumda ve bu ihracatın neredeyse tamamına yakını uçak kargo yoluyla gitmektedir. Özellikle dünya ticareti şuan online ticarete doğru gidiyor. Türk halıcısı online ticaret ile ayakta duruyor. Online ticaretinde neredeyse tamamına yakını hava kargo ile gerçekleştiriliyor. Böyle bir destek sektörümüze de can suyu olmuş olurdu” diye söyledi.

Kaynak:www.sondakika.comfrom Aeroportist I Güncel Havacılık Haberleri http://ift.tt/2z5E7J0
via IFTTT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme